Różaniec

Przed nami kolejny październik i przypomnienie o modlitwie różańcowej. Warto prze­myśleć słowa ks. Stanisława Bedrowskiego:

„Twoja modlitwa jest źródłem i mocą twojej wiary. Twoja wiara żyje tak długo, jak ty się modlisz. Gdy przestajesz się modlić, przestajesz prawdziwie wierzyć. Wówczas nie możesz więcej doświadczyć, że twoja wiara czyni cuda. Twoja codzienna modlitwa powinna zawsze wypływać z głębi twego serca. Ona kształtuje twoje życie i twoją wiarę”.

Modlitwa różańcowa jest dobrze znana każdemu człowiekowi wierzącemu. Czasami jest ona jednak w naszych środowisakch zapomniana. Miesiąc październik przypomina każdemu z nas nieustannie o tej mod­litwie, o jej praktykowaniu i o jej wartości. Zastanów się:

– Czy modlitwa różańcowa jest bliska tobie?

– Czy ty modlisz się na różańcu?

Modlitwa różańcowa pokazuje każdemu z nas, jak żył JEZUS. Różaniec jest twoją wspólną drogą razem z JEZUSEM, jest twoim pielgrzymowaniem razem z NIM przez życie.

ON – JEZUS prowadzi ciebie do Ojca.

ON tobie daje Ducha świętego i siłę.

On prowadzi ciebie do lepszego życia chrześcijańskiego. Czy różaniec jest monotonną modlitwą? Czy powtarzanie jest monotonią? Zakochani powtarzają sobie często nawzajem –  JA CIEBIE KOCHAM – czy jest to monotonne? Powtarzanie nie oznacza monotonii. Powtarzająca się modlitwa różańcowa jest jedną z pierwszych form medytacji. Ta medy­tacyjna modlitwa jest szkołą chrześcijańskiej wiary. Różaniec jest modlitwą serca.

Modlitwa różańcowa będzie dla ciebie bliska i droga, kiedy stanie się celem twojej życiowej drogi. W tajemnicy tej modlitwy odnajdziesz na nowo swoje własne życie. W tajemnicach różańca – radosnych, bolesnych, chwalebnych, światła – zawarte jest twoje życie.

Różaniec jest szkołą twojej chrześcijańskiej wiary. Módl się codziennie na różańcu, a w ten sposób pogłębisz swoje chrześcijańskie życie, swoją wiarę i swoje bycie prawdzi­wym chrześcijaninem. Tylko z głęboką wiarą możesz być blisko CHRYSTUSA i Jego MATKI.

MARYJA JEST MATKĄ WIARY! Przyjmij Maryję jako twoją Matkę, jako Matkę twojej wiary – w codziennym życiu a wtedy modlitwa różańcowa da tobie wiele sił. Ty potrze­bujesz wiele sił do bycia prawdziwym chrześcijaninem, prawdziwym uczniem JEZUSA.

Idź w swoją codzienność z różańcem w ręku, a na pewno nie zabłądzisz na drogach swojego życia. Zapraszamy na nabożeństwo różańcowe codziennie o 17.30.

ks. Marian

Modlitwa do Matki Bożej Saneckiej na trudne czasy

MATKO BOŻA SANECKA

Tyś naszą Matką i Królową. Od wieków czuwasz nad nami, strzeżesz nas i opiekujesz się nami. Płaszcz Twojej opieki otula każdą rodzinę i każdego z nas. Czujemy Twoją obecność i dostrzegamy Twoje działanie. Liczne wota otwierają nam nie tylko nasze oczy, ale serca i zginają kolana do modlitwy.   

Klękamy dziś przed Tobą smutni, ale pełni nadziei i ufności, że współczesny potop, który rozlewa się po świecie i zagraża także naszej Ojczyźnie i naszym domostwom zatrzymasz.

Pani Nasza, Orędowniczko nasza, Pośredniczko nasza, Pocieszycielko nasza, Matko dająca nowe życie, prosimy: Wejrzyj w nasze gorące serca i wstaw się za nami u Twojego Jedynego Syna, Jezusa Chrystusa!

Niech Twoje życzliwe spojrzenie napełni nas pokojem i radością, byśmy na nowo mogli budować nasze życie na prawdzie i miłości. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

Dożynki 2021

Jednym z symptomów, że lato nieubłagalnie dobiegło końca są dożynki – Święto Plonów. W tym roku parafialne uroczystości dożynkowe odbyły się w niedzielę – 12 września.

Dożynkową uroczystość rozpoczęła dziękczynna Msza Święta celebrowana przez ks. proboszcza Mariana i ks. Stanisława w intencji mieszkańców Głuchówek, którzy w tym roku przygotowali dożynki. W trakcie Eucharystii poświęcony został piękny wieniec z „muszlą” – który został przywieziony do kościoła zaprzęgiem konnym pod czujnym okiem starosty dożynkowego pana Andrzeja – nawiązujący do przeżywanego obecnie Jubileuszowego Roku Jakubowego oraz chleby z tegorocznych ziaren zbóż.

Ksiądz proboszcz we wstępie do Mszy Świętej wyraził uznanie i podziękował rolnikom za trud i całoroczną pracę oraz kultywowanie tradycji przodków: Dożynki to jedno z najpiękniejszych świąt nie tylko dla rolników, ale także dla każdego mieszkańca naszej społeczności. Historię owej tradycji przodków w czasie dożynkowej mszy jak i podczas popołudniowego spotkania na Głuchówkach pięknie wyśpiewał w kilku utworach zespół pod kierunkiem pana organisty Zdzisława. Słowa jednego z nich brzmiały:

Nasi pradziadowie sierpem żniwowali

Wszystko co urosło zmarnować nie dali

Nasi zaś ojcowie kosą żniwowali

Dzieci do pomocy bez litości gnali

            W czasie odpoczynku na miedzy siadali

            Domowego chleba jajkiem zagryzali

            Popijali kawą lub źródlaną wodą

            Co dzieci przyniosły by była ochłodą

Wysuszone zboże do stodół zwożono

Potem całą zimę cepami młócono

By z snopków wykruszyć życiodajne ziarna

Aż się pojawiła na wiosce młockarnia

            To wszystko za nami, to już się nie wróci

            Dziś kombajn szybciutko skosi i wymłóci

            Konia nie uświadczysz, traktor zaś szaleje

            Nikt pługa nie trzyma, z płachty nikt nie sieje

Chleba się nie piecze i masła nie klepie

Bo wszystko co trzeba można kupić w sklepie

I tylko my starsi dobrze pamiętamy

Jak pachniało zboże, jak pachniał chleb mamy

            O daj Dobry Boże, aby tak zostało

            Aby w naszej Polsce dobrze się nam działo

            Aby Niepodległa Polska pozostała

            Wiarę swoich ojców zachować zdołała.