Nasze Sanktuarium na 5 lat

8 września 2023 roku świętowaliśmy w naszej parafii uroczystość podniesienia naszej świątyni do godności Sanktuarium. Naszej modlitwie przewodniczył ks. biskup Janusz Mastalski. Wygłosił piękne słowo Boże, które pokazało nam, że elementem, który winien nas jednoczyć jest najpierw Eucharystia, w której jest żywy i prawdziwy Bóg Jezus Chrystus, jak też i postać Maryi, która prowadzi nas do Jezusa.

Przez minione 5 lat istnienia Sanktuarium zostało odnotowanych około 30 szczególnych łask i wydarzeń, które wierni uznali za szczególne. Wyproszono także kilkanaście dzieci. Bogu dziękujemy przez Maryję za tak liczne dary. Matka Boża przypomina się wszystkim, że jest na tym wybranym miejscu. Wielu tego nie umie zrozumieć, a nawet zaakceptować. Za wielu niestety – nawet z Sanki – pewno się czerwieni, że nie przychodzą tutaj do Niej.

Chciejmy razem z naszą Matką kochać Jezusa. Starajmy się przyjmować Go do naszych serc w Komunii Świętej. Jezus pragnie się uśmiechać przez nas do naszych bliźnich, a Maryja zachęca: Otwórzcie przez Moje Niepokalane Serce swoje serca Jezusowi. Gdy przyjmiecie Komunię Świętą powierzcie ją mnie. Razem uwielbimy Jezusa w waszym sercu. Dla Mojego Syna nie ma nic niemożliwego dla tych, którzy Go kochają.

Nasze Sanktuarium zaprasza na modlitwę w każdą środę; Nowenna rozpoczyna się o godz. 16.3o modlitwą różańcową. Modlimy się za nasze rodziny, za parafię i Ojczyznę, za chorych o zdrowie i potrzebne łaski, za mamy w stanie błogosławionym oraz za rodziców, którzy pragną mieć dzieci. Polecamy także rodziców, którzy utracili swoje dzieci nie z własnej winy, aby umieli przyjąć wolę Bożą.

Pani Sanecka, Matko Oczekiwanego Macierzyństwa – módl się za nami.

ks. Proboszcz

Odpust Jakubowy 2023

Obchody parafialnego odpustu jak co roku rozpoczęliśmy wspólną modlitwą przed Mszą Świętą. Kościół był przepięknie przystrojony – prezbiterium i ołtarze boczne tonęły w kwiatach. Na środku świątyni stanęły poczty sztandarowe strażaków i górników, przed ołtarzem św. Jakuba usiadła „drużyna Jakubowa”, pod obrazem św. Anny rozgościło się Bractwo Maryjne.

Sumistą był w tym roku nowy Dziekan Dekanatu Krzeszowickiego i Proboszcz parafii pw. św. Marcina w Krzeszowicach ks. Bogdan Sarniak. Obok ks. Bogdana stanęli Duszpasterze: Ks. Andrzej Targosz ze Ślemienia i nasz Proboszcz ks. Marian; wszyscy w pięknych, odświętnych czerwonych ornatach.

Czytania wykonali tradycyjnie bracia Jakubowi, psalm responsoryjny pięknie wyśpiewała jedna ze scholistek Lena Czarnecka.  Sumista odczytał Ewangelię korespondującą z naszym odpustem – o Salome, matce  apostołów Jakuba i Jana, która prosi Jezusa, by pozwolił jej synom zasiąść w Niebie po obu swoich stronach. Rozczulająca, matczyna zapobiegliwość, która mogła synów doprowadzić do pychy, poczucia wyższości nad pozostałymi uczniami, gdyby padło jedno słowo zgody Jezusa. Ale ono nie padło… Bo Jezus pracował nad swoimi uczniami, „prostował” ich kręgosłupy moralne. Wszak Jezus nie powołał na uczniów Aniołów, ale zwykłych ludzi, z ich niedoskonałymi charakterami.

W homilii ks. Dziekan skupił się na pracy Jezusa nad apostołem Jakubem Starszym – Patronem naszego kościoła. Najpierw usłyszeliśmy, kim był Apostoł Jakub. Także o jego porywczym  charakterze, o jego dociekliwości – tylko on pytał Jezusa, kiedy będzie koniec świata.  A mimo to, Jezus darzył go przyjaźnią, wybrał go, by jako jeden z trzech towarzyszył Mu w najważniejszych, przełomowych chwilach. By był świadkiem dopuszczonym do wielkich tajemnic. Jezus widział w Jakubie ewangelizatora i Jakub to wyzwanie przyjął. W Kartaginie (starożytne miasto-państwo leżące na obszarze dzisiejszej Tunezji) zachowała się do dzisiaj kamienna płyta z inskrypcją, iż z tego miejsca Apostoł Jakub wyruszył do Hiszpanii, wówczas zawojowanej przez Maurów. W swojej pracy misyjnej przestrzegał zasady danej mu przez Jezusa – „Idź swobodnie nawracać dokąd chcesz, ale nie przymuszaj nikogo do swojej nauki siłą”.  W 41 r., Apostoł Jakub wrócił z Hiszpanii do Jerozolimy, nawet nawrócił królewskiego czarnoksiężnika, ale nie uniknął przeznaczenia. Tu bowiem czyhał na niego Herod Agryppa (wnuk Heroda Wielkiego, który ścigał nowonarodzonego Jezusa), który dokonał na nim wyroku – Jakub został ścięty około 44 r., będąc pierwszym Apostołem męczennikiem.

Jako Apostoł, Jakub był mocno związany z Maryją; Salome, jego matka była krewną Maryi. Musimy sobie uświadomić, że po śmierci Jezusa, Maryja stała się podporą dla Apostołów, w najtrudniejszych chwilach swego dalszego życia wzywali na pomoc Jezusa i Jego Matki. Tak było z Jakubem – gdy przeżywał chwile grozy w Hiszpanii, Maryja przebywając w Jerozolimie, korzystając z daru bilokacji (cudowna zdolność przebywania w dwóch różnych miejscach równocześnie), ukazała mu się  w Hiszpanii stojąc na jaspisowej kolumnie. (Dzisiaj „Maryja z kolumny” to patronka hiszpańskiej Aragonii).

Ks. Bogdan zakończył homilię piękną radą – chodzisz do spowiedzi, starasz sie poprawić, i wciąż wyznajesz te same grzechy, bo poprawa się nie udaje. Dlaczego? Bo zło w nas mieszka, i nie wystarczą do jego zwalczenia nasze dobre, szczere chęci. Potrzebna jest pomoc Jezusa. Św. Jakub radził:  Idź do Jezusa i proś o łaskę przemiany, proś by Jezus zamieszkał w Twoim sercu. Samowystarczalność jest złudna.

Ks. Dziekan mówił : Macie szczęście drodzy parafianie saneccy, że możecie prosić o wsparcie modlitewne Waszą Panią Sanecką  i św. Jakuba.  Dla Matki Bożej  dokonanie cudu to zwykła rzecz, ale to zawsze jest odpowiedź na żarliwą prośbę. Kroniki, w których opisane są cuda i łaski, jakie Maryja rozdaje w tej parafii są nie tylko dowodem tej prawdy, ale i zachętą. Nie zmarnujcie tego daru!

Po kazaniu nastąpił obrzęd przyjęcia do Bractwa Jakubowego kandydata oraz poświęcenie i nałożenie szat brackich. W tym roku do Bractwa został przyjęty: pan Ryszard Kurzawa z Frywałdu, któremu gratulujemy wstąpienia do tak zasłużonej wspólnoty.

ODNOWIENIE MISJI PARAFIALNYCH 2023

MISJE PARAFIALNE SANKA 2023

Prowadzi ks. prof. dr hab. Jan Klimek

Rektor kościoła Matki Bożej Częstochowskiej w Krakowie

Piątek 24 III

12.00 – Msza Święta z nauką misyjną dla dzieci (kl. I-VI)

17.00 – Msza Święta z nauką misyjną (na rozpoczęcie)

18.00 – Droga Krzyżowa z poświęceniem Krzyża Misyjnego (tabliczki)

około 19.00 – Nauka misyjna dla młodzieży

Sobota 25 III

UROCZYSTOŚĆ ZWIASTOWANIA PAŃSKIEGO – DZIEŃ ŚWIĘTOŚCI ŻYCIA

8.30 – 9.00 Spowiedź Święta

9.00 Msza Święta z nauką misyjną dla chorych i Sakramentem Namaszczenia oraz odpustem na godzinę śmierci

11.00 – 12.00 spowiedź dla dzieci oraz kandydatów do Bierzmowania i ich rodzin

12.00 – Msza Święta z nauką misyjną dla dzieci i młodzieży

15.30 – 17.00 Spowiedź Święta

16.45 – Adoracja Jakubowa

17.00 – Msza Święta dla małżeństw z odnowieniem przyrzeczeń sakramentalnych i duchową adopcją

Niedziela 26 III

8.00 – Msza Święta z nauką misyjną

10.00 – Msza Święta z nauką misyjną – po Mszy nauka stanowa dla Kobiet

14.15 – Droga Krzyżowa (prowadzi Bractwo Jakubowe)

15.00 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym

16.00 – Msza Święta bez kazania – po Mszy nauka stanowa dla Mężczyzn

Poniedziałek 27 III

12.00 – Msza Święta z nauka misyjną dla dzieci i młodzieży (klasy I-VIII)

17.00 – Msza Święta z nauką misyjną, błogosławieństwem i odpustem zupełnym na zakończenie Misji Świętych

18.00 – Próba dla kandydatów do Bierzmowania

Wtorek 28 III

18.00 – Masza Święta z Sakramentem Bierzmowania – Biskup Damian Muskus