ROK JAKUBOWY

W związku z rozpoczętym 1 stycznia 2021 rokuJubileuszowym Rokiem JakubowymPenitencjaria Apostolska wydała dekret o możliwości uzyskania odpustu zupełnego w tym Roku w wyznaczonych kościołach stacyjnych (wśród nich jest również nasz kościół).

Lista kościołów została przygotowana przez Zespół w Pracowni Szlaku świętego Jakuba przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu w Toruniu pod kierunkiem ks. prof. Piotra Roszaka w porozumieniu z proboszczami, samorządami i Bractwami świętego Jakuba, opiekującymi się Szlakami świętego Jakuba. Zgodnie ze wskazaniami Arcybiskupa Santiago de Compostela są to kościoły pod wezwaniem świętego Jakuba Starszego na Szlakach wyznaczonych i zatwierdzonych przez Sekretariat Drogi świętego Jakuba w Santiago.

W ten sposób stworzona ma być więź pielgrzymów w kościołach Jakubowych na Szlakach prowadzących do grobu świętego Jakuba w Santiago. W Polsce mamy ponad 6 000 kilometrów Dróg Jakubowych, przy których znajdują się kościoły parafialne pw. świętego Jakuba wśród których jest nasze Sanktuarium.

W związku z tym Stanisław Gądecki, Arcybiskup Metropolita Poznański i Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w imieniu kościołów Jakubowych zwrócił się do Ojca świętego Franciszka o udzielenie odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami, tzn. 1. Sakramentalna spowiedź;

  1. Komunia święta;
  2. Nawiedzenie kościoła pw. świętego Jakuba;
  3. Modlitwa zgodna z intencjami papieskimi.

Odpusty będą udzielone wiernym, którzy w duchowej łączności z Jubileuszem Compostelli, od dnia 31 grudnia 2020 roku aż do dnia 31 grudnia 2021 roku, w Roku Świętym Jakubowym, odrywając się w duchu od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawiedzą w formie pielgrzymki którykolwiek z kościołów stacyjnych, wymienionych w wykazie przesłanym do Penitencjarii Apostolskiej – wśród nich jest Sanktuarium Matki Bożej Pani Saneckiej Matki Oczekiwanego Macierzyństwa w Sance – i pobożnie wezmą tam udział w liturgii, lub przynajmniej przez odpowiednio długi czas pozostaną na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i Świętego Jakuba Apostoła.

Osoby w podeszłym wieku, chorzy oraz wszyscy, którzy z ważnej przyczyny nie mogą opuścić domu /np. z powodu pandemii/, mogą w równym stopniu uzyskać odpust, wzbudziwszy w sobie niechęć wobec jakiegokolwiek grzechu oraz intencję wypełnienia, skoro tylko będzie to możliwe, trzech zwyczajnych warunków, jeśli przed jakimkolwiek obrazem Świętego Jakuba będą się łączyć duchowo z obchodami jubileuszowymi, poleciwszy miłosierdziu Bożemu swoje modlitwy, cierpienia lub niedogodności własnego życia.

Wskazania zawarte w Dekrecie mają pomóc owocnie przeżyć Rok Jubileuszowy i rozpropagować ideę pielgrzymowania również na polskich odcinkach Szlaków.

Miejmy nadzieję, że wysiłki podejmowane w Roku Jubileuszowym Świętego Jakuba mimo trwającej pandemii przyniosą dobre owoce dla naszej wspólnoty parafialnej.

Drodzy Parafianie! Wydaje się, że gdyby nie było pandemii, to w normalnych warunkach w związku z Jubileuszowym Rokiem Jakubowym, mielibyśmy mnóstwo pielgrzymów w naszym sanktuarium. Jednak na razie wszelkie obchody i pielgrzymki ze względu na obostrzenia sanitarne związane z pandemią są wstrzymane. Takie czasy! Niemniej jednak My, Parafianie tutejsi będziemy mieli w tym Roku Jakubowym wiele okazji do zyskania odpustów poprzez udział w nabożeństwach w naszym kościele. A będzie też niedługoszczególna okazja, bo 22 maja będziemy obchodzić 5 rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Saneckiej, ale o szczegółach tej uroczystości innym razem…

Adwent 2020

Pytania roratnie dla dzieci:

1. Co oznaczają 4 świece na wieńcu adwentowym?

2. W którym momencie Mszy świętej modlimy się słowami setnika: „Panie, nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie…”?

3. Co to jest rachunek sumienia?

4. Moje postanowienie adwentowe.

5. Kogo przedstawia obraz w dolnej części prawego oltarza bocznego (obok św. Rity)?

6. W którym miejscu kościoła znajduje się sztandar górniczy św. Barbary?

7. Jakie osoby przestawia obraz ze szczytu ołtarza głównego (powyżej Matki Bożej Saneckiej?

8. Który fragment Pisma Świętego przeczytałem/am dzisiaj wieczorem?

9. Czy noszę medalik Matki Bożej?

10. Kogo przedstawia największy obraz w naszym kościele, umieszczony na ścianie nad wejściem bocznym?

11. Kim był św. Jan Chrzciciel?

12. Przypomnienie postanowień adwentowych.

13. Kim był Eliasz?

14. Co to jest chrzest?

15. Podaj 4 przykazanie Boże.

16. Kim jest prorok?

17. Wypisz swój rodowód: babcie, dziadków, prababcie, pradziadków itd.

18. Gdzie w naszym kościele znajduje się obraz św. Józefa?

19. Wymień znane ci modlitwy do Matki Bożej.

20. W której modlitwie do Matki Bożej powtarzamy słowa świętej Elżbiety: ” Błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc…”?

21. Co to jest Wigilia?

Nasze Sanktuarium ma 5 lat

8 września 2023 roku świętowaliśmy w naszej parafii uroczystość podniesienia naszej świątyni do godności Sanktuarium. Naszej modlitwie przewodniczył ks. biskup Janusz Mastalski. Wygłosił piękne słowo Boże, które pokazało nam, że elementem, który winien nas jednoczyć jest najpierw Eucharystia, w której jest żywy i prawdziwy Bóg Jezus Chrystus, jak też i postać Maryi, która prowadzi nas do Jezusa.

Przez minione 5 lat istnienia Sanktuarium zostało odnotowanych około 30 szczególnych łask i wydarzeń, które wierni uznali za szczególne. Wyproszono także kilkanaście dzieci. Bogu dziękujemy przez Maryję za tak liczne dary. Matka Boża przypomina się wszystkim, że jest na tym wybranym miejscu. Wielu tego nie umie zrozumieć, a nawet zaakceptować. Za wielu niestety – nawet z Sanki – pewno się czerwieni, że nie przychodzą tutaj do Niej.

Chciejmy razem z naszą Matką kochać Jezusa. Starajmy się przyjmować Go do naszych serc w Komunii Świętej. Jezus pragnie się uśmiechać przez nas do naszych bliźnich, a Maryja zachęca: Otwórzcie przez Moje Niepokalane Serce swoje serca Jezusowi. Gdy przyjmiecie Komunię Świętą powierzcie ją mnie. Razem uwielbimy Jezusa w waszym sercu. Dla Mojego Syna nie ma nic niemożliwego dla tych, którzy Go kochają.

Nasze Sanktuarium zaprasza na modlitwę w każdą środę; Nowenna rozpoczyna się o godz. 16.3o modlitwą różańcową. Modlimy się za nasze rodziny, za parafię i Ojczyznę, za chorych o zdrowie i potrzebne łaski, za mamy w stanie błogosławionym oraz za rodziców, którzy pragną mieć dzieci. Polecamy także rodziców, którzy utracili swoje dzieci nie z własnej winy, aby umieli przyjąć wolę Bożą.

Pani Sanecka, Matko Oczekiwanego Macierzyństwa – módl się za nami.

ks. Proboszcz