Opublikowane przez dnia 23 maja 2016

Dzień Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej w Sance, Matki dającej nowe życie, Matki oczekiwanego macierzyństwa, 22 maja 2016 roku, rozpoczął się szczególnie. Oto na niebie wokół słońca ukazała się piękna tęcza. Tęcza, to przede wszystkim znak przymierza Boga z ludźmi, ale to także – jak śpiewamy w Godzinkach o Niepokalanym Poczęciu NMP – znak Matki Bożej.

Każdy mógł zobaczyć to zjawisko gołym okiem, choć deszczu nie było. Wszystko trwało do momentu nałożenia koron, przez Arcybiskupa Częstochowy Wacława Depo. Współkoronatorami obrazu byli również biskupi pomocniczy naszej Archidiecezji ks. bp Jan Zając i ks. bp Jan Szkodoń.

Sam moment koronacji poprzedziła piękna procesja do ołtarza polowego, przystrojonego jak majowa łąka, ubogacona pracami dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sance. Na przedzie za krzyżem i asystą, szło Bractwo Niepokalanego Poczęcia NMP ze świecami. Następnie niesione były korony. Dzieci niosły koronę dla Małego Jezusa, a rodzina która wyprosiła dar uzdrowienia z choroby raka, niosła koronę dla Matki Najświętszej. Dzieci Komunijne w różańcu, którego paciorki wykonały same, prowadziły Obraz umieszczony w specjalnej ramie wykonanej na tę uroczystość. Każdy paciorek to modlitwa – cząstka różańca – odmówiona w kościele lub w rodzinie. Obraz niesiony był przez Męskie Bractwo św. Jakuba i św. Jana Pawła II.

Rozpoczęła się Msza św. koronacyjna. Na początku Parafianie powitali dostojnych gości i prosili ks. Arcybiskupa Wacława o dokonanie aktu koronacji. Po homilii przyszedł ten oczekiwany moment. W asyście biskupów pomocniczych, Metropolita Częstochowski odmówił modlitwę koronacyjną, poświęcił korony i uroczyście nałożył je na obraz. Wszyscy wierni odśpiewali pieśń: „Z dawna Polski Tyś Królową”, a następnie odmówili modlitwę do Matki Bożej Saneckiej.

Ta podniosła uroczystość to przypieczętowanie 400-leteniego kultu maryjnego w saneckiej parafii i sąsiednich miejscowościach. Matka Boża przychodziła i nadal przychodzi tu z pomocą tym, którzy z wiarą powierzają Jej swoje sprawy. Cała uroczystość była nie tylko podniosła, ale przede wszystkim – jak podkreślali zgromadzeni wierni – to duchowa wręcz bomba na następne lata. Dziękując Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu, za ten szczególny czas łaski, ks. proboszcz Jarosław Żmija żartobliwie zauważył, że to czasy Apokalipsy: Żmija całuje stopy Maryi.

Matko w złotej koronie
U stóp Twych białe róże
Matko Tyś najśliczniejsza
Tobie chcę wiernie służy

Serdecznie zapraszamy do Sanki, aby pomodlić się przy 33 obrazie Maryi koronowanym w naszej Archidiecezji. Maryja czeka na każdego z nas!

W kategorii: Aktualności