Opublikowane przez dnia 25 maja 2017

Jak szybko leci czas! To już rok, jak częstochowski Ks. Abp Wacław Depo nałożył biskupie korony na skronie Naszej Pani Saneckiej i Dzieciątka Jezus. Dbający o wszystko Ks. Proboszcz, już od stycznia przypominał nam o zbliżającej się, I-szej rocznicy tego wydarzenia. W ramach przygotowań do jej obchodów, przez 5 pierwszych sobót słuchaliśmy Ks. dr Pawła Maciąga, który odkrywał przed nami przesłanie Objawień Fatimskich. Piękne jest także to, że nasz Ks. Proboszcz zaprasza na te nabożeństwa kolejne parafie naszego dekanatu, by im modlitwą podziękować za wsparcie, jakiego nam udzielili w przygotowaniach do koronacji. Był już Zalas, Tenczynek, Czułów, teraz w czasie obchodów pojawiła się Nawojowa Góra.

Sobota. Spotkaliśmy się w kościele o 19-tej. Wchodzących zachwycił wystrój kościoła – piękne, wysokie ostróżki, takie same, jak rok temu. Z Zalasu przybył znany nam już chór dziecięcy z młodym dyrygentem, zajmując miejsce na ławkach pod ołtarzem św. Anny. Za nimi „nasze niebieskie pelerynki” – Bractwo Niepokalanego Poczęcia NMP. Po drugiej stronie – bracia Jakubowi i nasza Schola. Między nimi stojący ekran, sprzęt do wyświetlania zdjęć. Mszę św. odprawili nasi Drodzy Duszpasterze. W kazaniu ks. Krzysztof mówił o roli Maryi w zbawczym planie Boga, Jej wierności, bezwarunkowej ufności Bogu, Jej objawieniach, do których wybiera maluczkich, ubogich. Nabożeństwu  towarzyszył śpiew dzieci z Zalasu, a kto ich nie słyszał, nie ma wyobrażenia, jak radośnie i głośno śpiewają. Serce rośnie, gdy się ich słucha. Po Mszy św. zgasło światło, kościół utonął w półmroku, jaśniał tylko obraz Naszej Pani Saneckiej i zaczęło się piękne, kameralne spotkanie z Naszą Matką Bożą. Nastrój tworzył piękny śpiew naszej Scholi, której towarzyszyło nie lada trio: dwie gitary – ks. Proboszcz i p. Beatka Chmiel, skrzypce – Juleczka Kramarczyk. Wzrusza to, że w tym zespole są dziewczynki i młode mamy; jedna z nich przyniosła z sobą kilkumiesięczne maleństwo, które spokojnie spało w nosidełku, a mama śpiewała. Solistką była Julcia Wyrwik, mały skrzacik o silnym głosie, bez cienia tremy. Śpiew przeplatały króciutkie wstawki muzyczne i czytania – słuchaliśmy świadectw o cudownych uzdrowieniach, łaskach wyproszonych przed wizerunkiem Naszej Pani Saneckiej,  jakie Ks. Proboszcz wybrał spośród wielu zgłoszonych. Łzy płynęły, gdy słuchało się tych wzruszających wyznań… Uroczystość zakończyliśmy radosnym Apelem Jasnogórskim. Wyszliśmy z kościoła w noc, pełni radości.

Niedziela. Uroczystą Mszę św. o 11.30 odprawił nasz rodak – Ojciec Tadeusz Suślik, w  asyście naszych Duszpasterzy. Pochodzący z Baczyna Ojciec jest pijarem, Proboszczem wielkiej Parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej i Kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży w Warszawie, na Siekierkach. Jest też rektorem wspólnoty pijarów przy tym Sanktuarium. Tytułów dużo; było co wymieniać w powitaniu, które wygłosił Starszy Bractwa Jakubowego.  Powitanie wzruszyło Ojca, bo nie zapomniano o jego rocznicy święceń i o urodzinach, o maryjnym charakterze jego parafii i sanktuarium, które wyrosło na miejscu objawień Matki Bożej. Dziękowaliśmy Ojcu za wszystkie dotychczasowe przyjazdy do naszej parafii, za piękne kazania. Kwiaty od parafii i obraz Naszej Pani Saneckiej  wręczyła p. Krysia Nowotarska, Starsza Bractwa Niepokalanego Poczęcia NMP, a uświetniający nabożeństwo pięknym występem zespół „Frywałdzianki” , wręczył drugi bukiet i odśpiewał ” Niech żyje nam..”  W kazaniu Ojciec Tadeusz gratulował parafii daru koronacji, bo oni dopiero „startują” w staraniach  i  napominał, by kult maryjny pielęgnować. To zadanie w pierwszym rzędzie dla was, drodzy parafianie – powiedział. Trzeba Maryi wierzyć, ufać i zawierzać Jej swoje życie, bo Ona zawsze prowadzić nas będzie ku Swojemu Synowi. Duże wrażenie zrobiły na Ojcu nasze parafialne modlitwy i sanecka litania; przyznał, że dzięki Bogu, nie spoczęliśmy przez ten miniony rok na laurach. Wzruszony słuchał chwytającej za serce pieśni „Lilio, biała lilio”, dedykowanej Naszej Pani przez zespół „Frywałdzianek”. Zachęcał do odmawiania Godzinek – gdy usłyszał, że my zawsze je odmawiamy, że od lat mamy nabożeństwa pierwszosobotnie, comiesięczne Adoracje Jakubowe, wszystko skwitował jednym zdaniem: „Zazdroszczę Wam, bo jesteście już bardzo daleko”… Myślę, że te słowa nie tylko cieszą, ale i bardzo zobowiązują.

Poniedziałek. To rzeczywisty dzień rocznicy koronacji, niestety – dzień roboczy. Gdyby nie dzieciaki ze szkoły, byłoby nas w kościele mało. Nasze triduum kończymy wspomagani przez pielgrzymów z Nawojowej Góry, którzy przybyli ze znanym nam Ks. Januszem. Kazanie, skierowane do dzieci wygłosił nasz Ks. Proboszcz. Odśpiewaliśmy naszą litanię, odmówili naszą modlitwę do Naszej Pani Saneckiej. Kończąc nabożeństwo, Ks. Janusz też wyznał: „Zazdroszczę wam, ale także razem z Wami się cieszę, że możemy się tutaj wspólnie modlić przed Maryją -Panią Sanecką”… Po Mszy św. razem z gośćmi oglądnęliśmy film nakręcony rok temu. Na koniec mikrofon do ręki wzięła p. Halina Wasyl, malarka i konserwatorka dzieł sztuki, by powiedzieć  parę zdań o tym, jak malowała obraz św. Jana Pawła II dla naszego kościoła,  jak odnawiała nasze drogocenne skarby, jak wiele ich mamy. Przyznała też, że pokochała nasz kościółek, że czuje się z nim bardzo związana, że podziwia naszego Ks. Proboszcza, za jego inwencję, za oddanie parafii, słowem „za całokształt” – jak się wyraziła. W odpowiedzi na te pochwały, mikrofon przejął Ks. Proboszcz i zdradził, iż p. Halina przywiozła dla Matki Bożej piękną różę; można ją zobaczyć w prawej kasecie na wota. Obchody rocznicowe dobiegły końca, kościół powoli pustoszał, ale kilka osób wciąż trwało na modlitwie. Nie znałam ich. Nie byli z Sanki…

Dodać na koniec należy, że we wszystkie nabożeństwa włączali się bracia Jakubowi. Do czytań Słowa Bożego – obok lektorów –  stanęli bracia: Adam Wyrwik, Jan Baran, Marian Polit, a brat Andrzej Bień odczytywał Modlitwy wiernych.

 

Księże Proboszczu! Bardzo dziękujemy za zorganizowanie całej, trzydniowej, przepięknej i pobożnej  uroczystości rocznicowej. Bóg zapłać!

W.S.

W kategorii: Aktualności