Opublikowane przez dnia 18 listopada 2022

Już po raz drugi, w naszej parafii odbył się Korowód i Bal Wszystkich Świętych, który jest chrześcijańską odpowiedzią, na natrętnie propagowane obchodzenie Halloween.

Impreza rozpoczęła się Różańcem i wieczorną Mszą Świętą, odprawioną w czwartek 27 października, o godz. 17.00, przez ks. Proboszcza, zaś w ławkach zasiadły dzieci przebrane za świętych i błogosławionych. Nie brakło też wśród nich i aniołów. Także Bractwo Jakubowe dopasowało się do klimatu i wystąpiło w swoich pięknych strojach. Jednakże święci byli rzeczywiście obecni na naszym zgromadzeniu Eucharystycznym przez swoje relikwie, ustawione na ołtarzu, o czym na wstępie przypomniał celebrans.

Podkreślił on, że nasza uroczystość Wszystkich Świętych jest radosna, gdyż czcimy żyjących w chwale nieba, w przeciwieństwie do Halloween, gdzie oddaje się część umarłym i złym duchom. My wierzymy w ciągłą obecność świętych i ich pomoc – w świętych obcowanie. Dzisiejszy bal ma nam przypomnieć, że święci są wśród nas obecni i nas wspomagają, a my mamy też być świętymi – przekonywał ks. Proboszcz.

Po skończonej Eucharystii, prezentacji i zdjęciach do dyplomów, korowód ruszył przy śpiewie z kościoła aleją do Szkoły Podstawowej. Prowadził go św. Wojciech wraz bł. ks. Jerzym Popiełuszką i św. Franciszkiem z Asyżu. A za nimi szli inni świeci i błogosławieni. Nie sposób ich wszystkich wyliczyć. Byli to m. in.: św. Łucja, św. królowa Jadwiga, św. Cecylia, św. Tereska, św, św. Florian, św. Jakub, św. Rita, św. Dominik Savio, św. Mikołaj, św. Jan Paweł II, św. Antoni, św. królewicz Kazimierz, św. s. Faustyna i wielu, wielu innych, nie mówiąc o towarzyszących im aniołach i aniołkach. To nic, że żyli oni w różnych epokach i różnych częściach świata. Wszakże w Niebie nie istnieje ograniczenie czasem i przestrzenią. Zresztą, nawet ten sam święty występował w kilku postaciach. Sądzić można, że dla świętego nie jest to problem. Przecież już za ziemskiego życia niektórzy mieli dar bilokacji…

Pochód, po spokojnym przejściu aleją udał się do szkoły, najpierw na jadalnię gdzie uczestnicy posilili się pysznymi pączkami i innymi smakołykami a później wszyscy weszli do sali balowej. I już rozległy się dźwięki poloneza, a pani Marysia i pani Magda – wodzireje poprowadziły taneczny korowód. Jak w kalejdoskopie zmieniały się tańce i zabawy, które zakończyły się około godz. 20.30 wspólną modlitwą.

W kategorii: Aktualności